Kto może trenować Karate Kyokushin?
Treningi można rozpocząć już w wieku 5-6 lat. W naszym klubie działają 3 sekcje w których mogą trenować dzieci, młodzież oraz dorośli tj. sekcja w ZSP nr 1 w Limanowej (trenujemy od poniedziałku do soboty w różnych grupach wiekowych), w Łososinie Górnej (wtorki i piątki), w Nowym Sączu (poniedziałki i czwartki).
Zajęcia prowadzą licencjonowani trenerzy i instruktorzy z ponad 15 letnim stażem treningowym, którzy swoje umiejętności i doświadczenie zdobywali w mistrzostwach, zawodach i turniejach krajowych jak i międzynarodowych.
Dla młodzieży i dorosłych zajęcia prowadzone są w wyżej wymienionych sekcjach, w różnych grupach według stopnia zaawansowania. Kiedy, gdzie i o której – zapoznaj się z harmonogramem.
Jeśli chodzi o górną granicę wiekową to przyjmuje się 105 lat. W naszym klubie z powodzeniem trenują osoby, które treningi rozpoczęły po 40. a nawet po 50. roku życia!
Jak się zapisać?
Przyjdź na trening, zgłoś się do senseia (trener) prowadzącego zajęcia i zacznij trenować! Pierwsze dwa treningi uczestniczysz na prawach gościa – nie ponosisz żadnych opłat – przychodzisz i trenujesz. Jeśli spodoba ci się trenowanie Karate Kyokushin należy opłacić składkę członkowską za dany miesiąc. A także będziesz musiał wypełnić deklarację członkowską.
Co zabrać na trening?
Na początek wystarczy najzwyklejszy strój sportowy (biała koszulka + spodenki lub spodnie dresowe). Do trenowania karate nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego obuwia, ponieważ karate trenujemy boso. Jedynie czego potrzebujemy to karate-gi, czyli mówiąc prościej kimono (kimona można zamawiać u sensei Marcina Guzika). W późniejszym czasie dobrze jest się zaopatrzyć w ochraniacze na stopę, goleń oraz piąstkówki. Jakie ochraniacze i gdzie można je zamówić? Zapraszamy do lektury poradnika tutaj.
Pierwszy trening
Z doświadczenia radzimy od razu uczestniczyć w treningu i poczuć na własnej skórze „jak to jest trenować karate”. W większości przypadków nie zgadzamy się na obserwowanie i siedzenie w Dojo (sala w której trenujemy) w roli widzów, ponieważ przeszkadza to innym trenującym. Oczywiście rodzice jeśli tylko mają takie życzenie mogą oglądać treningi swoich pociech.
Jak zachować się w Dojo, czyli na sali ?
Na treningach obowiązuje „etykieta dojo” a to oznacza przede wszystkim dokładne wykonywanie poleceń instruktora (senseia), szacunek dla prowadzącego, współćwiczących oraz do miejsca treningu czyli do Dojo. Jeśli masz wątpliwości, czegoś nie wiesz, o wszystko możesz zapytać swojego senseia, czyli instruktora prowadzącego zajęcia.
Początkowo ciężko będzie ci zrozumieć zasady panujące na sali – w Dojo – i ciężko będzie wykonywać polecenia instruktora. Podstawowe bloki, uderzenia, kopnięcia i pozycje oraz ich japońskie nazwy będą się mylić i mieszać. Ale nie załamuj się, „od razu Krakowa nie zbudowano”. Każdy brązowy czy zielony pas też kiedyś przyszedł pierwszy raz na salę i miał takie same trudności z wykonywaniem podstawowych uderzeń, kopnięć itd jak ty teraz. Jeśli Kyokushin stanie się twoją pasją to zgłębisz wiele tajników tej sztuki walki.
Receptę i radę mamy dla ciebie jedną:
przyjdź na salę, dołącz do nas, trenuj z najlepszymi i bądź najlepszy! OSU!